Chodźmy

wlas

Cześć!

Chodźmy razem w las

Nazywam się Gosia i zapraszam Was w las.
Obiecuję zapewnić Wam poczucie bezpieczeństwa, pełnię leśnych doznań, moc korzyści zdrowotnych i… świetną zabawę, bo nie bez powodu nazywa się nas, przewodniczki, “Akuszerkami Radości”.
Moją podstawową rolą jest przejęcie odpowiedzialności za ten wspólny czas w lesie i na łące, oraz zapewnienie Wam bezpieczeństwa w środowisku naturalnym. Mogę to obiecać bo znam tereny, w których pracuję. Do każdego spaceru przygotowuję się, sprawdzając trasę, prognozę pogody i poznając potrzeby moich Uczestników.
Jestem dyplomowaną przewodniczką Shinrin-yoku po intensywnym profesjonalnym kursie międzynarodowej organizacji Forest Therapy Hub szkolącej przewodników i terapeutów Kąpieli Leśnych na kilku kontynentach. Stale pogłębiam swoją wiedzę i kompetencje aby rozwijać się zawodowo i służyć Wam coraz lepiej. 
Pobyt w Imieni ma być dla Was cudownym odkryciem, ale jest to możliwe ponieważ ja wiem co mam robić i znam te bory i lasy jak kieszeń w ukochanych spodniach.

Co będziemy robić gdy wejdziemy w las
Jako wasza przewodniczka w przygodzie i doświadczeniu Kąpieli Leśnej proponuję szereg aktywności, które mają na celu obudzenie i otwarcie zmysłów. Wy macie zawsze wybór: czy chcecie to zrobić, czy nie, czy może zrobicie to po swojemu. Nie ma dobrego lub złego sposobu, aby wykonywać te “ćwiczenia”, jest tylko Wasz sposób.
Od czasu do czasu zaproszę Was do podzielenia się tym czego właśnie doświadczyliśmy. To element procesu integracji nowych doświadczeń i pomaga nam w pełni przeżyć to, co się z nami dzieje. Dzielić można się słowami, gestami lub milczeniem. Cisza jest w lesie zawsze mile widziana.
Na koniec wypijemy razem napar z leśnych ziół, przekąsimy coś i pogadamy. Podstawowa Kąpiel Leśna trwa około 3 godziny, ale zdarzały się i takie po pięć. W lesie czas jest nasz.

Zanim wejdziemy w las
Jak przygotować się na doświadczenie Shinrin-yoku?
Opowiedzieć mi trochę o sobie i zadawać mi pytania – ja zawsze chętnie posłucham i odpowiem.
Sprawdzić ile czasu zajmie dojazd do Imieni lub innej umówionej lokalizacji i zaplanować to z rezerwą czasową, bo na spóźnialskich nie zaczeka ani grupa ani las.
Sprawdzić informacje pogodowe, które prześlę (mam dostęp do dobrych serwisów pogodowych)
Spakować się dzień wcześniej uwzględniając listę, którą dostaniecie.
Nastawić się na przyjemne i kojące doświadczenie, nie zaś kolejne życiowe wyzwanie.

Po co w las 
Bliski kontakt z przyrodą jest kluczowy dla naszego dobrego samopoczucia. Wiemy, że kiedy wychodzimy z lasu, czujemy się lepiej. 

Udowodniono, że przebywanie w środowisku naturalnym:

 • wzmacnia układ sercowo-naczyniowy
 • usprawnia działanie układu odpornościowego
 • zmniejsza stres, przez wyrównanie działania układów współczulnego i przywspółczulnego, dwóch filarów naszego autonomicznego układu nerwowego.

Według nowych badań, już pierwsze 20-30 minut spędzone w kontakcie z przyrodą, obniża znacząco i w szybkim tempie poziom kortyzolu, tzw. hormonu stresu. Shinrin-yoku czyli „kąpiel leśna z przewodnikiem” to praktyka prozdrowotna, podobnie jak przestrzeganie zrównoważonej diety, codzienne mycie zębów lub ćwiczenia. Angażując nasze zmysły łączymy się z otaczającą nas naturalną przestrzenią, czerpiąc z korzyści, jakie środowisko naturalne wnosi do naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Na ile czasu w las
Spacer Shinrin-yoku trwa co najmniej 150 minut.
Jest to sugerowane minimum dla ogólnej poprawy zdrowia i samopoczucia. Po 30 minutach spędzonych w przyrodzie spadek kortyzolu będzie następował wolniej, ale do pracy nad naszym stanem wkraczają również kolejne zielone czynniki. Niektóre grupy badawcze wskazują na monoterpeny (czyli organiczne związki chemiczne pochodzenia roślinnego, mające silne właściwości zapachowe, które drzewa emitują i wykorzystują między innymi aby chronić się przed pasożytami), inne badania skupiają się na właściwościach ujemnie zjonizowanej naturalnej wody, którą wdychamy w lesie, lub na mikroorganizmach żyjących w glebie.

Shinrin-yoku z Japonii a biofilia od Matki

Kolebką „kąpieli leśnych” jako praktyki zdrowotnej jest Japonia, gdzie w latach ’80 ubiegłego wieku pojawiła się pod nazwą Shinrin-Yoku, co oznacza, w tłumaczeniu dosłownym, „zanurzenie się w lesie”. Promowane przez tamtejsze Ministerstwo Zdrowia Kąpiele Leśne miały na celu zmniejszenie poziomu stresu doświadczanego przez mieszkańców wielkich japońskich miast, a tym samym przyczynić się do poprawy ich zdrowia. W ciągu blisko 40 lat, badacze i lekarze, już nie tylko w Japonii, wypracowali wspólnie na ten temat ogromną bazę wiedzy o solidnych podstawach naukowych. 

Jednak jako praktyczny przejaw ludzkiej potrzeby bliskości z naturą Kąpiele Leśne  i idea Shinrin-yoku nie są czymś nowym i mieszkają w naszej zbiorowej świadomości od zawsze. Nasze pra pra babcie wiedziały intuicyjnie, że kontakt z przyrodą i całym arsenałem jej lekarstw jest niezbędny dla zdrowia. I to wcale nie przypadek, że pierwsze ludzkie malowidła przedstawiają zwierzęta i rośliny. Ta nasza wrodzona potrzeba i tęsknota do natury ma swoją piękną nazwę. Biofilia jest prezentem od Matki Natury – i podobnie jak każde dziecko rodzi się z umiejętnością kochania rodziców, tak też każdy z nas wie jak kochać przyrodę.

Oferta, czyli za co płacisz idąc ze mną w las
Kąpiel leśna z dyplomowaną przewodniczką Shinrin-yoku to: 

 • Spokojny spacer, podczas którego przyroda pobudza wszystkie nasze zmysły, ja zaś proponuję szereg pozornie prostych aktywności wspomagających proces relaksacji.
 • Podążanie najefektywniejszą ścieżką ku ukojeniu, zgodnie z metodą FTHub opracowaną przez ekspertów i wieloletnich praktyków kąpieli leśnych.
 • Przechodzenie przez wszystkie funkcyjne etapy kąpieli leśnej, które tak zaplanowano, aby uczestnicy mogli skutecznie wejście w rytm natury i oderwać się od codzienności.
 • Okazja do zbudowania głębszej relacji z przyrodą i pogłębiana wrodzonej biofilii (umiłowania przyrody).
 • Zaproszenie do poznania wspaniałej i naturalnej praktyki zdrowotnej zbudowanej na rzetelnych fundamentach naukowych.
 • Czas tylko dla siebie i na spełnianie potrzeb swojego ciała.
 • Sposobność do zwolnienia i wyciszenia się, ale jednocześnie…
 • Zdrowa dawka radości i szczypta czystej frajdy!

Czym NIE jest kąpiel leśna?

 • Wycieczką turystyczną, spacerem przyrodniczym, botanicznym czy ornitologicznym.
 • Wydarzeniem sportowym (mimo, że będziemy wykonywać pewne ćwiczenia, nie wymagają one żadnego wysiłku).
 • Spacerem długodystansowym (pokonujemy niewielkie odległości, robimy długie przystanki, nasze tempo jest spokojne i powolne).
 • Okazją do spotkania towarzyskiego czy rodzinnego (na spacerach staramy się, by było więcej ciszy niż rozmów).

Kąpiele Leśne są przeznaczone dla osób od 15 roku życia, chyba że jest to specjalnie zaplanowane Shinrin-yoku dla dzieci lub młodzieży.

Ważne!

Jako Wasza przewodniczka dołożę wszelkich starań aby nasz wspólny czas przebiegał w miłej atmosferze i jak najbezpieczniejszych warunkach. Nie ponoszę jednak odpowiedzialności za ewentualne wypadki, które mogą wydarzyć się w środowisku leśnym, jak na przykład zagubienie się w terenie osób oddalających się samowolnie od grupy, zgubienie/uszkodzenie mienia uczestnika, wystąpienie alergii, użądleń, ukąszeń komarów, kleszczy, ani chorób z nimi związanych. 

Proszę pamiętać, że profilaktykę zapewniamy sobie sami oraz że zabezpieczamy pozostających pod swoją opieką małoletnich we własnym zakresie.