Czy dołączysz do leśnej wiedzodzielni?

Czy przyłączysz się do naszego społecznego projektu edukacyjnego “Zrozum las, poczuj więź”?

Masz duże zasoby wiedzy, ciągle kupujesz/ wypożyczasz i czytasz kolejne książki naukowe lub wydawnictwa popularno-naukowe o świecie ożywionym? Całe mniej lub bardziej odległe dzieciństwo spędziłaś podglądając zwierzęta i grasując po łące? Kiedy inni kolekcjonowali kasety/ CD i oglądali teledyski na MTV, Ciebie ciągnęło do Gucwińskich, National Geographic i do ogrodu botanicznego?
Nie jesteś sam, jest nas takich zielonogłowych, głodnych by lepiej zrozumieć świat przyrody więcej niż myślisz. Często wiedzę przyrodniczą gromadzimy od przedszkola, ale z różnych względów nie wszyscy ukończyliśmy wydziały biologi, chemii ani fizyki na uczelniach wyższych. Za to nie przestajemy pytać, szukać i rozkminiać, tego kosmosu życia, który naszym domem jest.
Jesteśmy chodzącymi bibliotekami, audycjami dla nie zawsze chętnych słuchaczy, wykładowcami bez katedr dla naszych rodzin i przyjaciół.
Ale może nadszedł czas by dumnie się wyprostować i powiedzieć sobie i innym: mam wiedzę i nie zawaham się nią podzielić!
Popatrz zatem bratnia duszo od kwantów, siostrzana ekspertko od nietoperzy i osobo od robaczków, co Cię tam kręci w tych tematach już wrzuconych na stronie startowej i co napędzi Twój entuzjazm edukatorski! Pomyście też, jak chcielibyście się tą wiedzą podzielić z innymi.
Formaty wiedzodzielne, o których myślę to:
tekst/ nagranie audio lub wideo. Może być monolog ale wolałabym dialog, czyli np wywiad, lub intensywną dyskusję.

Jak i gdzie się spotkamy poza chmórą i mediami aspołecznymi? Jeśli mobilność jest ok, to czujcie się wszyscy zaproszeni do mnie. Jest tu spory dom nad pięknym jeziorem, jest las, jest czas by gadać przy ognisku do rana o tym co nas rozświetla i daje nam płynność myśli i pomysłów kaskadę. Zjeżdżajmy się w grupkach mniej i bardzoej formalnych, dzielmy wiedzą zieloną, żywotną.
Niech powstaną różne zapisy naszej wiedzy, niech popłynie ona tam gdzie są jej głodne umysły, ciekawe spojrzenia i radosne sapnięcia poznawcze. To, że ten projekt wisi gdzieś w chmurze i myśli nasze marzną w serwerowni odległej, niech nie zniechęci nas do spotkań wiedzodzielnych tu w kaszubskim realu. Zapraszamy Was do Imieni!

Tu będziemy dzielić się też umiejętnościami i wiedzą praktyczną, w formie spontanicznych warsztatów, mini wycieczek i wspólnych działań poznawczych.
Jeśli w waszej makówce właśnie zabłysła myśl/ pomysł na coś co chcecie pokazać i zademonstrować, piszcie – jak uczyniło to już dziś kilka osób 🤩 – a zostanie on zanotowany i wrzucony do sekcji “Dary nie do wiary”
Jeśli chcecie przywieźć ze sobą zaprzyjaźnioną/ego ale nieśmiałą/ego eksperta, to tak też zróbcie. Tu wszyscy się otwierają, taka energia tego miejsca.

Czekam na Wasz Flow, waszą szaloną ciekawość, wasz zaraźliwy entuzjazm. Słowem, czekam na Was!

Wasza, wierząca w niewiarygodną siłę naszych ciekawskich umysłów –
Gosia Kotlicka,

co poszła w las, i tam zamieszkała 😘

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *